Przygotowanie do nowego stylu życia – cz.2 Pomiary
- Pentesila
- 5 mar 2018
- 3 minut(y) czytania
Dla niektórych osób dodatkową motywacją mogą okazać się zmniejszające się cyferki.
Dlaczego? Ponieważ żyjemy w świecie przepełnionym mediami, nadmiarem informacji cyfrowej i elektronicznej. Stajemy się coraz mniej cierpliwi, wyznaczamy sobie coraz to nowe, często nierealne cele. A gdy coś nie idzie zgodnie z naszym założeniem - denerwujemy się, tracimy samozaparcie i wracamy do dawnego stylu życia.

Z tego też powodu warto przed rozpoczęciem zmiany swojego stylu życia dokonać serii pomiarów, które wykonywane w regularnych odstępach czasowych, pokażą nam, czy wprowadzone zmiany prowadzą nas drogą ku zakreślonym przez nas punkcie, czy może oddalają nas, prowadząc w przeciwnym kierunku.
Nim rozpoczniesz swoją przygodę ze zdrowszym stylem życia, możesz się sfotografować, stojąc przed lustrem w bieliźnie. Po miesiącu ponownie wykonaj ten zabieg, a przekonasz się, jak dajesz sobie radę ze zmianami. Co więcej, nic nie podnosi na duchu i nie daje większej satysfakcji niż widocznie znikające wałeczki tłuszczu z talii czy brzucha. Jeśli jesteś osobą, która nie lubi robić sobie zdjęć, w zupełności wystarczy, że zmierzysz swoje obwody centymetrem krawieckim (brzuch, talia, biodra, uda) i co miesiąc będziesz je porównywać :)
Zmierz obwody
Najlepiej przed rozpoczęciem wprowadzania zmian w swoje życie, następnie co miesiąc, o tej samej porze dnia na czczo (najlepiej z rana). Wyniki zapisuj w dzienniczku lub stwórz do tego celu tabelkę. Da to bardziej wiarygodny obraz postępów niż codzienne stawanie na wadze, z prostej przyczyny - mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. A więc, kiedy zacznie znikać niechciany balast znacznie szybciej dostrzeżesz to w obwodach niż ważąc się.
Jak się mierzyć?
Zmierz się rano na czczo.
Pomiary dokonuj w bieliźnie, natomiast w przypadku klatki piersiowej - bez biustonosza.
Stój naturalnie, rozluźnij ciało, nie wypinaj nadmierni klatki piersiowej, nie wciągaj ani nie wypychaj brzucha.
Podczas pomiaru zawsze rozstawiaj stopy na taką samą odległość (na szerokości bioder).
Centymetr nie powinien wbijać się w skórę ani odstawać od niej.
Pomiary najlepiej zaczynać od górnej części ciała i schodzić w dół.

Barki - rozstaw w najszerszym poziomie
Ramię - opuść je swobodnie, zmierz w jego najszerszym miejscu
Klatka piersiowa - na wysokości sutków, przy wstrzymanym oddechu
Talia - najwęższe miejsce tułowia, nie wypychaj i nie wciągaj brzucha
Brzuch - na wysokości pępka, nie wypychaj i nie wciągaj brzucha
Pas - nieco poniżej pępka (ok. 1 cm)
Biodra - przez najszerszą wypukłość pośladków; stań bokiem do lustra, by sprawdzić, czy centymetr się nie przesuwa
Udo - w najszerszym miejscu, nie spinaj mięśnia
Łydka - w najszerszym miejscu, stój luźno, nie napinaj ciała i stój na całych stopach
Waga
Nie polecam się ważyć z prostych względów - Twoja waga nie będzie adekwatna do zawartości mięśni i tkanki tłuszczowej w organizmie. Jak wcześniej wspomniałam, tłuszczyk jest lżejszy od mięśni :)

Źródło: https://www.exaltedvigour.com/body-weight-vs-body-composition/
Możesz więc zapomnieć o znienawidzonym urządzeniu i zaprzyjaźnić się z centymetrem :-D
Oblicz BMI
To jedyny przypadek, kiedy możemy się zważyć :) Sprawdź swój wzrost i za pomocą tych dwóch parametrów możesz ocenić stopień swojej nadwagi, czyli wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index).
Liczymy go z następującego wzoru:
BMI = waga [w kg] : wzrost [w metrach] podniesiony do kwadratu

Otrzymasz liczbę, która wpisuje się w którąś z poniższych rubryk tabeli:

Wskaźnik BMI jest prosty do wyliczenia, w związku z tym nie uwzględnia indywidualnej budowy ciała. Określa tylko stopień nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale nie mówi o jej rozmieszczeniu w organizmie i ilości wody w tkankach, czy zawartości mięśni. Warto go jednak znać.
Procentowa zawartość tłuszczu
Możesz to zrobić, używając wagi ze specjalną opcją. Często takie urządzenia są dostępne u lekarzy, w klubach fitness czy aptekach. Coraz częściej na rynku pokazują się wagi umożliwiające wyliczenie tego parametru.
Prawidłowa zawartość tłuszczu w organizmie kobiety w [%]:

Pamiętaj, że oprócz białej tkanki tłuszczowej tzn. tej, której z całą pewnością chcesz się pozbyć jak najwięcej, mamy również brunatną tkankę tłuszczową. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, gdyż utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała i organów, spala „zły” tłuszcz i przeciwdziała insulinooporności. Jej ilość jest największa w czasie noworodkowym i z czasem maleje. Według niektórych uczonych można zwiększyć jej zawartość poprzez aktywność fizyczną.
コメント