top of page

Przygotowanie do nowego stylu życia - cz.1 Zdrowie

  • Zdjęcie autora: Pentesila
    Pentesila
  • 31 gru 2017
  • 4 minut(y) czytania

„Nowy Rok - Nowa ja” - znasz to?

Wbrew wszelkim dysputom, zarówno „fit-wariatek” jak i amatorów, Nowy Rok to świetny czas na zmianę stylu życia. 1 stycznia oznacza początek (roku, marzeń, życia). Data ta z całą pewnością posiada swoje magiczne znaczenie. Pamiętaj, możesz wszystko :)

Nieważne co popchnęło Cię ku tej decyzji, chęć schudnięcia, zwiększenie pewności siebie czy ogólna poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego, zawsze należy najpierw z rozwagą przygotować się do nadchodzących zmian.

Źródło: https://www.memd.me/soaking-up-the-sun-and-getting-fit-this-spring/


Zmierzasz wprowadzić do swojego codziennego harmonogramu ćwiczenia i „fit” dietę. Jednak musisz to robić z głową! Jeśli przez dłuższy czas unikało się treningów, może to skutkować kontuzją (nierzadko poważną). Jeżeli organizm dostawał puste kalorie w postaci „fast food'ów”, a nagle przerzucisz się na pełne błonnika ciemne pieczywa i musli, to z całą pewnością doznasz dyskomfortu w postaci niestrawności, wzdęć, czy biegunek. Ważne jest zatem wprowadzać nowe zdrowsze nawyki krok po kroku. Zanim jednak przystąpisz do swojego planu, warto się zbadać. W ten sposób poczujesz się bezpieczniej i upewnisz czy nie występują przeciwwskazania co do konkretnych ćwiczeń, czy składników pożywienia. Jednocześnie upewnisz się, czy przybieranie na wadze/złe samopoczucie/słaba kondycja są efektem złych nawyków, czy może choroby.


Badania to podstawa


Możesz poprosić swojego lekarza rodzinnego o skierowanie na badanie krwi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do możliwych alergii, lepiej skontaktować się z alergologiem i wykonać stosowne testy. Wszelkie odchylenia wyników od normy należy skonsultować z lekarzem.


Źródło: http://zdrowystyldsfvsd.blogspot.com/2015/01/zdrowy-styl-zycia-jest-to-sposob-zycia.html


Morfologia z rozmazem


Ocenia ogólną kondycję organizmu, a także wskazuje stan zapalny (wskaźnik OB), który może być przeciwwskazaniem do ograniczenia kalorii.

Źródło:http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101459,13870659,Jakie_badania_nalezy_wykonac_przy_nadcisnieniu_.html


Sprawdź koniecznie poziom hemoglobiny. Zbyt niski zmniejsza wydolność organizmu, który może objawiać się tzw. dusznością wysiłkową. Hemoglobina przenosi tlen z płuc do komórek całego ciała, a także częściowo transportuje dwutlenek węgla z tkanek do płuc. Gdy jest jej za mało, serce przyspiesza, starając się zrekompensować jej niedobór, by nadążyć za zapotrzebowaniem mięśni w tlen.


Prawidłowe wartości dla:

* kobiet to 11,5-16 g/dl (7,2-10 mmol/l)

* mężczyzn to 12,5-18 g/dl (7,8-11,3 mmol/l)


Jeśli wynik odbiega od normy, należy skonsultować się z lekarzem, który zinterpretuje go, biorąc pod uwagę inne parametry krwi jak hematokryt, liczba erytrocytów czy zawartość żelaza.


Przyczyną niskiego poziomu hemoglobiny mogą być niedobory żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, zbyt obfite miesiączki. W takim przypadku układając jadłospis, należy zadbać o to, by znalazły się w nim produkty, zawierające powyższe składniki jak: chude wędliny i mięso (zwłaszcza wołowe) ,naturalne kakao, pestki dyni, otręby pszenne, suszone owoce,kasza jaglana, szpinak, orzechy.


Poziom glukozy


Powinno się go badać profilaktycznie raz w roku, a mając nadwagę raz na kwartał. Na czczo powinien wynosić 80-110 mg/dL.



Źródło: https://www.fit.pl/akademia-fitness/tajemniczy-indeks-glikemiczny/5932/


Jeśli wynik odbiega od normy, należy wykonać test doustnego obciążenia glukozą (OGTT), podczas którego analizy krwi robi się trzy razy: na czczo, po godzinie i po dwóch od wypicia roztworu glukozy. Na podstawie tego padania można wstępnie rozpoznać cukrzycę oraz upośledzenie tolerancji glukozy. Wszelkie zmiany w żywieniu należy wówczas skonsultować z diabetologiem.


Układając jadłospis, należy zadbać o to, by znalazły się w nim warzywa bez skrobi (pomidory, ogórki, kapusta, brokuły), chude mięso, ryby morskie, kasze i makarony o indeksie IG poniżej 50 oraz mało słodkie owoce (np. jabłka, cytrusy, porzeczki).


Lipidogram


Dzięki temu badaniu możemy określić zawartość trójglicerydów we krwi (maksymalnie powinien on wynosić 150 mg/dl), cholesterolu ogólnego i ich frakcji (LDL - max. 115 mg/dl i HDL - powyżej 40 mg/dl). HDL (ang. high-density lipoprotein) pomaga usuwać „zły” LDL (ang. low-density lipoprotein) z tętnic, zapobiegając tworzeniu się blaszek miażdżycowych.


Źródło: http://motywujace.blogspot.com/


Jeśli wynik odbiega od normy, należy zmodyfikować dietę i schudnąć. Sama redukcja masy ciała o 10 kg pozwala obniżyć cholesterol całkowity o 10%.


Układając nowy jadłospis, należy zadbać, by znalazły się w nim: przede wszystkim błonnik rozpuszczalny (z owoców, siemienia lnianego, wodorostów) i nierozpuszczalny (z warzyw, roślin strączkowych, zbóż), także tłuste ryby morskie, nierafinowany olej lniany i rzepakowy, orzechy i chudy nabiał.


Prolaktyna


Jest ono skierowane do kobiet. Zbyt wysoki poziom tego hormonu wskazują między innymi nieregularne miesiączki i odkładanie się tłuszczu w okolicy brzucha. Wynik prawidłowy mieści się w granicach 5-25 ng/ml.


Źródło: http://party.pl/porady/zdrowie/choroby/nadmiar-prolaktyny-przyczyny-objawy-i-leczenie-103954-r1/


Jeśli wynik odbiega od normy, należy zgłosić się do endokrynologa lub ginekologa, który przypisze odpowiednie leki, obniżające poziom prolaktyny.


Układając jadłospis, należy do niego włączyć: zielone warzywa, soję, banany, orzechy i pestki dyni, drożdże, mięso i podroby, jaja.


Hormony tarczycy (TSH, FT4)


Przy niedoczynności tarczycy, czyli niedoborze hormonu TSH, metabolizm zwalnia nawet o 50%, powodując przybieranie na wadze.

Źródło: http://www.towsrodku.pl/home/niedoczynnosc-tarczycy/


Norma stężenia TSH we krwi wynosi 0,4-4,0 µlU/ml, przy czym osoby do 30. roku życia powinny się mieścić raczej w dolnej granicy.


Norma dla FT4 to 10-25 pmol/l (8-20 ng/l).


O niedoczynności tarczycy świadczy podwyższony poziom TSH powyżej 4 µlU/ml (chociaż literatura podaje już wartość 2,5 - tak było w moim przypadku) i obniżony FT4 poniżej 10 pmol/l (8 ng/l).


Jeśli wynik odbiega od normy, należy odwiedzić endokrynologa, który przypisze i dobierze odpowiednią dawkę leku.


Układając nowy jadłospis, należy wówczas zadbać, by znalazły się w nim: ryby morskie (tj. dorsz, łosoś, makrela, śledź), podroby, razowe pieczywo, płatki owsiane górskie, białe i żółte sery, jabłka, śliwki. Należy przy tym unikać warzyw strączkowych i kapustnych, które źle wpływają na tarczycę.


Wszystkie normy zawsze są podane przy wynikach badań. Należy podkreślić, iż występują niewielkie odstępstwa w tym zakresie pomiędzy różnymi laboratoriami zajmującymi się analizami, dlatego należy kierować się normami podanymi wraz z wynikami. Podane przeze mnie przedziały są uogólnione.


Comments


SUBSCRIBE VIA EMAIL

© 2023 by Salt & Pepper. Proudly created with Wix.com

bottom of page